آخرین خبرها

خانم‌هایی که همسن شوهر خود هستند، بیشتر عمر می‌کنند

هشدار به خانم‌هایی که در پی ازدواج هستند: پژوهشی علمی به تازگی نشان داده که اختلاف سنی با شوهر، موجب کاهش عمر زنان می‌گردد. حال مهم نیست که آیا مرد مسن‌تر از زن باشد یا برعکس.
کنون به مردان گفته می‌شد که اگر می‌خواهید طولانی‌تر عمر کنید، با زنان جوان ازدواج کنید و گمان می‌رفت که این مطلب در مورد خانم‌ها نیز صدق می‌کند. در صورتی که یک جمعیت‌شناس از موسسه ماکس پلانک معتقد است این فرضیه در مورد خانم‌ها کاربردی ندارد.
احتمال مرگ مردانی که ۷ تا ۹ سال از همسران خود مسن‌تر هستند، ۱۱ درصد کمتر از مردانی است که با همسر خود همسن هستند. اما برعکس مردانی که با زنان مسن‌تر از خود ازدواج کنند، بر اساس آمار زودتر می‌میرند.
خطری بر فراز سر خانم‌ها
قضیه برای زنان متفاوت است: احتمال مرگ زنانی که ۷ تا ۹ سال از همسران خود جوان‌تر هستند، ۲۰ درصد بیشتر از زنانی است که با همسر خود همسن هستند. اما همین امر در مورد زنانی که سن بالاتری داشته باشند، بیشتر است.
نتایج این تحقیق به احتمال زیاد برای دمی مور (Demi Moore) هنرپیشه‌ی معروف هالیوود که ازهمسرش اشتن کوچر (Ashton Kutcher) ۱۵ سال مسن‌تر است، خوشایند نخواهند بود.
عدم رعایت عرف اجتماعی، باعث استرس می‌شود
تا کنون دانشمندان عقیده داشتند کسی که همسر جوان‌تر از خود انتخاب می‌کند، سالم‌تر و طولانی‌تر زندگی می‌کند، زیرا که داشتن همسر جوان‌تر، از نظر اجتماعی و روانی برای همسر مفید است، و علاوه بر این زن جوان می‌تواند در سنین بالا از مرد پرستاری کند. اما داده‌های جدید نسبت این فرضیه را مورد تردید قرار می‌دهد، زیرا خانم‌های مسن‌تر از همسر خود، دارای تماس‌ها وارتباطات اجتماعی بیشتری هستند و دیگر احتیاجی به همسر جوان‌تر ندارند.
دانشمندان برای مرگ زودرس زنان نیز توجیهی یافته‌اند: به نظر آنها در یک پیوند زناشویی که مرد بسیار جوان‌تر از زن است، عرف اجتماعی رعایت نشده و این امر از شادابی زندگی می‌کاهد و باعث استرس می‌شود.
اما نکته‌ی مهم این است که دانشمندان انتظار دارند این تحقیق به برداشت‌های غلط منجر نشود و کسی گمان نکند که ازدواج تاثیرات منفی دارد. به طور کلی می‌توان گفت که افراد متاهل بیش از افراد مجرد عمر می‌کنند.

This site is protected by wp-copyrightpro.com